Metssigade küttimine kunstliku valguse abil
Jahiseaduse § 24 lg 7 alusel on Keskkonnaametil õigus kehtestada SAK tõrjumise eesmärgil ajavahemik, mille jooksul on lubatud metssigade laskmine seisva mootoriga mootor- ja maastikusõidukist, mootor- ja maastikusõidukit muul viisil kasutades ning kunstliku valgusallika abil. Jahiseaduse muutmise seaduse (77 SE) seletuskirjas leitakse, et nimetatud meetmed aitavad tõhusalt kaasa metssigade arvukuse piiramisele. Seletuskirjas selgitatakse, et sõidukites on lasu sooritamiseks parem vaateväli (kütt asub maapinnast kõrgemal) ja sõidukile toetumisel on tabamise tõenäosus suurem.
Tehisvalgusallika kasutamine aga võimaldab täpsemalt lasta. Eriti oluliseks on kunstliku valgusallika kasutamist hinnatud hilissuvel ja sügisel. Keskkonnaamet on viidatud erisust SAK tõrjumise eesmärgil lubanud kasutada alates 06.01.2016 ja seda ajavahemikku pikendanud kuni 28.02.2020. Kuna lähiaastatel SAK Eestis väga suure tõenäosusega ei hääbu, on seatud 2020/2021 jahiaasta lõpuks jätkuv eesmärk saavutada metssigade asustustihedus 1 isend 1000 ha jahimaa kohta ning edaspidi, lähiaastatel tuleb metssigade arvukus hoida allpool seda taset. Seetõttu on mõistlik pikendada ka vastavate abinõude kasutamist vähemalt viieks aastaks, ehk tähtajani 28.02.2024.
Lisaks on Jahieeskirjas jahiohutus § 6 lg 11 öeldud, et jahiohutuse tagamiseks on keelatud: tulistada kunstlikku valgusallikat kasutades, kui püssiraua suue on lasu sooritamise hetkel madalamal kui 2,5 meetrit maapinnast.
1 Kommentaar
Siin siis viide dokumendile.
oktoober11, 2020 - 10: 23e.l.https://www.keskkonnaamet.ee/sites/default/files/Jahindus/kea_kaskkiri_metssigade_kuttimise_korraldamine_tokestamiseks_2019_2020.pdf